۱۰۰ درصد جان باختگان اومیکرونی در مازندران واکسن نزدند
۱۰۰ درصد جان باختگان اومیکرونی در مازندران واکسن نزدند
محمودآبادآنلاین:معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که تمامی ۷۴ نفری که از اول تا هشتم اسفند ماه سال جاری در مازندران به‌ دلیل ابتلا به اومیکرون جان خود را از دست داده‌اند، علیه کرونا واکسینه نشده بودند.

دکتر عباس علیپور افزود : همچنین بررسی پرونده مبتلایان بستری هم نشان می دهد که در زمان حاضر حدود ۹۰ درصد از مجموع ۶۶۵ نفر از بستری‌شدگان در بیمارستان‌های استان افراد  هستند که نسبت به تزریق دزهای تکمیلی واکسن کرونای خود بی‌تفاوت بودند.

وی گفت : حتی افرادی که دو دز واکسن کرونا را دریافت کردند اکنون به دلیل گذشت زمان و بی‌تاثیر شدن واکسن دریافت شده و کاهش ایمنی بدن در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

عباسپور خاطر نشان کرد: تزریق دز سوم واکسن کرونا در بین ۵۵ درصد از مجموع ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ۱۸ سال به بالا واجد شرایط نمی‌تواند نقطه اتکا برای مهار اومیکرون در مازندران باشد و به طور حتم در هفته‌های آینده روند صعودی شیوع اومیکرون و یا سویه جدید کرونا را در استان تجربه خواهیم کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بی‌توجهی اقشار مردم نسبت به رعایت نکات بهداشتی را باعث فراهم شدن زمینه برای جولان اومیکرون دانست و هشدار داد: پیش‌بینی کارشناسان بهداشت آن است که در هفته‌های آینده به‌دلیل بی‌توجهی ۷۵ درصد شهروندان به استفاده از ماسک در اماکن عمومی باز هم روند ابتلا و جان باختگان کرونایی در مازندران صعودی خواهد شد.

وی با ابراز گلایه از واکسن‌گریزی ۴۵ درصد جامعه هدف ۱۸ سال به بالا در تزریق دز سوم واکسن کرونا، ادامه داد: در کنار آنکه نگران شرایط موجود آمار ابتلا و مرگ و میر کرونایی هستیم به دلیل بی‌توجهی توده مردم به تزریق دزهای تکمیلی، نگران آینده و احتمال شیوع سویه جدید کرونا در مازندران هم هستیم و در صورتی که سویه قوی‌تری شایع شود به طور حتم توفان کرونا در استان به دلیل واکسن‌گریزی‌های کنونی به راه خواهد افتاد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : به معنای واقعی وضعیت شیوع کرونا مبهم و سردرگم کننده شده و به هیچ عنوان روند جهش یا افول شیوع آن مشخص نیست اما آنچه که بدیهی است تاثیر  مثبت واکسن و رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای مهار این ویروس خطرناک است و با ایجاد ایمنی جمعی و تزریق واکسن سراسری، می‌توان به جنگ این ویروس رفت.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از نگرانی‌های کادر درمان درگیر شدن و ابتلا کودکان در موج ششم، به کرونا است در حالی  که در موج‌های قبلی با چنین پدیده‌ای مواجه نبودیم و بروز شکل جدید شیوع کرونا با ابتلا خردسالان نشان داد که باید تمام اقشار جامعه در هر سنی نسبت به رعایت دستورالعمل بهداشتی و واکسیناسیون احساس مسوولیت کنند.

دکتر عباسپور گفت: به هیچ عنوان از روند تزریق دز اول واکسن کرونا در بین ۲۰۰ هزار نفر از گروه سنی پنج تا ۱۲ سال استان رضایت نداریم و در زمان حاضر تنها ۲۵ درصد از این جامعه هدف نسبت به واکسیناسیون اقدام کردند.

بر اساس اعلام دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل در شبانه روز گذشته آمار مجموع بستری‌های کرونایی استان با ۱۲۲ بیمار جدید به ۶۶۵ نفر رسید. طی ۲۴ ساعت گذشته هشت نفر از شهروندان مازندرانی هم به خاطر ابتلا به کرونا جان باختند.

  • نویسنده : شقایق نائیجیان
  • منبع خبر : ایرنا