مرگ دو قو در تالاب سرخ‌رود به علت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان
مرگ دو قو در تالاب سرخ‌رود به علت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان
محمودآباد آنلاین / رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط‌زیست مازندران گفت که آزمایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در نمونه برداری از قوی تلف شده در تالاب سرخرود محمودآباد مثبت اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران ، کوروس ربیعی با اشاره به مهاجرت قوها به تالاب‌های استان مازندران افزود : طی برنامه های پایش و بررسی وضعیت قوهای مهاجر در تالاب سرخرود در سال جاری ، در تاریخ ۱۵ آذر ماه امسال یک قطعه قوی بیمار مشاهده و با کمک کارشناسان دامپزشکی از آن نمونه گیری شد که در تاریخ ۱۷ آذر ماه تست آنفلوآنزای این پرنده مثبت اعلام شد.

وی ادامه داد : با پایش دقیق تر و بررسی بیشتر تالاب سرخرود ، عصر روز گذشته بار دیگر لاشه ۲ قطعه قوی فریادکش مشاهده شد که این موضوع نگرانی بابت ادامه دار شدن و درگیری بیماری و تلفات را در گونه های پرندگان مهاجر بیشتر کرده است.

ربیعی با اشاره به اینکه زیستگاه اصلی پرندگان مهاجر در مازندران به صورت مشترک تالاب های فریدونکنار ، میانکاله و سایر آببندان ها و سواحل استان است ، تاکید کرد : احتمال آلودگی و بیماری در تمامی پرندگان مهاجر وجود دارد و توصیه می شود پروتکل‌های بهداشتی در تمامی محیط‌های تالابی در برخورد با پرندگان وحشی رعایت گردد.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران از همه مردم مازندران خواست تا از هرگونه شکار و صید، خرید، فروش و مصرف گوشت پرندگان وحشی و همچنین فرستادن طیور بومی اعم از غاز و اردک پرورشی به زیستگاه های تالابی خودداری نمایند.

وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه پرنده بیمار و لاشه تلف شده پرندگان ، ضمن خودداری از دست زدن و لمس کرن لاشه ، مراتب را در سریع ترین زمان ممکن به ادارات محیط زیست و دامپزشکی اعلام نمایند.

ربیعی افزود : تمهیدات لازم برای اقدام بموقع در کنترل و پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان انجام شده است و محیط زیست مازندران آمادگی لازم را جهت همکاری با دستگاه های ذیربط در صورت گسترش بیماری دارد.

هر ساله سه گونه از انواع قوها به تالاب های استان مازندران مهاجرت و زمستان گذرانی می کنند. تالاب سرخرود ، زیستگاه اصلی قوهای فریادکش و تعدادی قوی کوچک(تندرا) است که همه ساله از اواسط آبان ماه لغایت اواسط بهمن ماه،  مهمان این پهنه آبی هستند.

جمعیت و زمان مهاجرت قوها نیز با توجه به  شرایط آب و هوایی متغیر است به گونه ای که در شرایط سرد آب و هوایی ، زمان مهاجرت قوها زودتر از معمول خواهد بود و تعداد آنها نیز  به بیش از پنج هزار قطعه می رسد.

متوسط تعداد جمعیت قوها که در سال های اخیر به تالاب های استان مازندران مهاجرت می کنند ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ قطعه برآورد شد. در سال جاری تاکنون حدود ۵۰۰ قطعه قو وارد تالاب سرخرود شده اند که احتمال افزایش این تعداد در روزهای آتی نیز وجود دارد.

سالانه ۱.۵ میلیون بال پرندگان مهاجر زمستان گذران داخلی و خارجی به تالاب و آبگیرهای استان مهاجرت می کنند.

  • نویسنده : امیر عباس رضاپور
  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران