حل مشکل اقتصاد نیازمند همت و شجاعت است
حل مشکل اقتصاد نیازمند همت و شجاعت است
محمودآباد آنلاین / رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اینکه مشکلات اقتصادی قابل حل هستند گفت: حل مشکل اقتصاد نیازمند همت و شجاعت است.

جلسه ویژه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، امروز با حضور رهبر انقلاب و سران قوای سه‌گانه و دیگر اعضای این شورا در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.

رهبر انقلاب در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی بیان داشت: هدف از برگزاری این جلسه، بیان راهکارهای عملی است که در کوتاه‌مدت نتیجه دهد و تأثیر آن در زندگی مردم مشخص شود که البته لازمه اجرای این راهکارهای عملی و تأثیرگذاری آنها، همت جدی و تلاش پیگیر رؤسای قوا و مسئولان مرتبط با سه قوه در تشکیلات و سازمان‌های آنها است.

ایشان اضافه کردند: کارشناسان برای مشکلات اقتصادی کشور راهکارهای مشترکی دارند بنابراین مشکل، نداشتن یا ندانستن راهکار نیست بلکه نیازمند همت، شجاعت و اهتمام جدی و پیگیری هستیم.

آیت‌الله خامنه‌ای موضوع تحریم‌ها را یک واقعیت تلخ و جنایت آمریکا و شرکای اروپایی بر ضد ملت ایران دانست و افزودند: این جنایت سالهاست که بر ضد ملت ایران انجام می‌شود اما در سه سال اخیر شدت یافته است.

ایشان با بیان اینکه برای علاج تحریم‌ها دو مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها و غلبه بر آنها و رفع تحریم وجود دارد خاطرنشان کردند: البته ما مسیر رفع تحریم را یک بار امتحان و چند سال مذاکره کردیم اما به نتیجه‌ای نرسید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی عنوان کرد: مسیر غلبه بر تحریم‌ها و بی‌اثر کردن آنها ممکن است در ابتدای کار، سختی‌ها و مشکلاتی داشته باشد اما خوش‌عاقبت است.

ایشان ادامه دادند: اگر با تلاش و ابتکار و با سینه سپر کردن در مقابل مشکلات بتوانیم بر تحریم ها غلبه کنیم و طرف مقابل بی‌اثر شدن تحریم‌ها را ببیند، به‌تدریج دست از تحریم برخواهد داشت.

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای تاکید داشت: ما ظرفیت‌ها و توانایی‌های فراوانی برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها داریم، به شرط آنکه بخواهیم و همت کنیم و به دل مشکلات برویم.

فرمانده کل قوا متذکر شد: باید بنا را بر این بگذاریم که گشایشی از خارج انجام نخواهد شد. کسانی که برخی چشم امید به آنها دارند با ما دشمنی می‌کنند، ضمن آنکه شرایط داخلی آنها به هیچ‌وجه روشن نیست و گرفتاری‌های اخیر، امکان صحبت و موضع‌گیری در مسائل بین المللی را به آنها نمی‌دهد و نمی‌توان روی حرف آنها حساب و برنامه‌ریزی کرد.

رهبر انقلاب ضمن اشاره به یاوه‌گویی‌های اخیر سه کشور اروپایی بیان کردند: وضع آمریکا که مشخص نیست و اروپایی‌ها هم دائماً در حال موضع‌گیری بر ضد ایران هستند، آنها در حالی‌که خودشان بیشترین دخالت های نادرست را در مسائل منطقه دارند، به ما می‌گویند در منطقه دخالت نکنید و در حالی‌که انگلیس و فرانسه دارای موشک‌های مخرب اتمی هستند و آلمان نیز در این مسیر قرار دارد، به ما می‌گویند موشک نداشته باشید. به شما چه ربطی دارد، شما اول خودتان را اصلاح کنید و بعد اظهار نظر کنید.

ایشان افزودند: به بیگانگان نمی‌توان اطمینان کرد و به امید گشایش آنها بود. اگر حرکت و عمل در دستور کار قرار گیرد و کارهایی که می تواند به نفع مردم باشد، انجام شود، یقیناً دولت دوازدهم پایان خوبی خواهد داشت.

رهبر انقلاب با بیان اینکه با وجود برخی کارها، شعار سال در حد انتظار تحقق نیافته است، به برخی راهکارهای عملیاتی مشخص کارشناسانِ بخش‌های دولتی و غیردولتی برای جهش تولید از جمله افزایش تولید خودرو با اتکاء به ظرفیت قطعه‌سازان داخلی، افزایش تولیدات صنعت نفت با تکیه بر دانش‌بنیان کردن صنایع نفتی و تفزایش تولید خوراک دام و دانه‌های روغنی اشاره کردند.

فرمانده کل قوا در دیدار شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی بیان داشتند: اقتصاد خانواده‌ها به علت رکود تورمی در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده و اکنون نیز کرونا بر مشکلات افزوده و دشواری‌های جدی معیشتی برای گروههای زیادی از مردم به‌وجود آورده است که باید در این زمینه اقدامی جدی انجام داد.

آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ایجاد نظام متمرکز تأمین اجتماعی برای آحاد مردم و ایجاد پایگاه ملی ایرانیان با اتصالِ پایگاههای مختلف اطلاعاتی به یکدیگر از جمله پیشنهادهای کارشناسان برای کاهش مشکلات مردم است.

ایشان در خاتمه ذکر کردند: اجرای راه‌حل‌های پیشنهادی متخصصان در زمینه‌ی کسری بودجه، افزایش سرمایه گذاری دولتی و نهادهای عمومی، جهش تولید و حمایت از قشرهای ضعیف می‌تواند آثار مثبتی در اقتصاد کشور و زندگی مردم پدید آورد.

لازم به ذکر است که شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی در اردیبهشت ۹۷ و در پی شرایط اقتصادی ناشی از تحریم با فرمان رهبر انقلاب اسلامی تشکیل شد.