مبارزه شیمیایی علیه بیماری بلاست در ارقام محلی برنج ضرورت دارد
مبارزه شیمیایی علیه بیماری بلاست در ارقام محلی برنج ضرورت دارد
محمودآباد آنلاین : مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد به لزوم مصرف کودهای پتاسه و سیلیکاته برای پیشگیری و کاهش خسارت بیماری و افزایش کمی و کیفی برنج تاکید کرد.

به گزارش “محمودآباد آنلاین ” محمد هادی‌زاده با بیان اینکه بیماری بلاست برنج یکی از بیماری‌های مهم قارچی در مناطق برنج‌خیز روی ارقام محلی حساس (طارم) است که علایم آن روی برگ به‌صورت لکه‌های بیضی یا دوکی شکل مشاهده می‌شود، گفت: مرکز لکه‌ها معمولاً به رنگ خاکستری بوده و حاشیه لکه‌ها قهوه‌ای یا قهوه‌ای متمایل به صورتی است.

وی با اظهار اینکه در ارقام حساس در شرایط مرطوب چند لکه بهم متصل شده و سبب سوختگی و پژمردگی برگ‌ها می‌شود، ادامه داد: لکه‌های ایجادشده روی ساقه، گره و یا دم خوشه سبب پوسیدگی در محل لکه شده و در صورت پیشرفت بیماری، دانه‌ها پوک و سنبله‌ها به‌رنگ سفید مایل به خاکستری می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد با اشاره به اینکه بیماری بلاست، سبب کاهش میزان محصول می‌شود و درصد شکستگی دانه‌ها هنگام تبدیل، افزایش می‌یابد، گفت: مبارزه تلفیقی برای پیشگیری و کاهش خسارت بیماری و افزایش کمی و کیفی محصول ضرورت دارد.

هادی‌زاده بیان کرد: در مدیریت مبارزه زراعی با بیماری بلاست برنج، کشت ارقام متحمل و مقاوم، اجتناب از مصرف بیش از حد کودهای ازته، کاشت زود هنگام، از بین بردن علف‌های هرز داخل و حاشیه مزارع و مصرف کودهای پتاسه و سیلیکاته در کاهش میزان آلودگی و خسارت این بیماری بسیار موثر است.

این مسئول تصریح کرد: برای ارقام حساس و محلی در صورت لزوم، طی دو مرحله مبارزه شیمیایی انجام شود.

وی با بیان اینکه در مرحله رویشی اواسط پنجه‌زنی تا حداکثر پنجه زنی و مشاهده علائم بیماری روی برگ‌ها و در مرحله زایشی با ظهور ۱۰ درصد خوشه‌ها تا قبل از سفت شدن دانه‌ها مبارزه انجام شود، گفت: برای نتیجه‌دهی بهتر مبارزه با بیماری بلاست برنج ، بهتر است که عملیات سمپاشی پس از برطرف شدن شبنم صبحگاهی و قبل از شبنم عصر انجام گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد به کشاورزان توصیه کرد: با یکی از سموم توصیه شده مانند تری سیکلازول به میزان ۵/. تا ۷۵/. کیلوگرم، وین به میزان ۴۰۰ سی‌سی، ناتیوو به میزان ۱۶۰ گرم، ویستا به میزان نیم کیلوگرم و فوجی وان به میزان ۲۵/۱ لیتر در هکتار علیه بیماری بلاست برنج استفاده شود. ضمناً توصیه می شود که سمپاشی در برخی از کانونهای آلوده تکرار شود .

وی در پایان با بیان اینکه برای تاثیر بیشتر باید مبارزه شیمیایی پس از برطرف شدن شبنم انجام شود، گفت: توجه به اطلاعیه‌های هواشناسی برای اطمینان از عدم بارندگی حداقل به مدت ۲۴ ساعت پس از سمپاشی، خودداری از مصرف سموم تاریخ گذشته، رسوب کرده، دارای نشتی، برچسب مخدوش شده و پلمپ نشده و تهیه سموم از فروشندگیهای مجاز و معتبر در قبال اخذ فاکتور بوده و استفاده از سمپاش مناسب ( سمپاش ۱۰۰ لیتری موتوری و یا سمپاش پشت تراکتوری و یا پهباد ) انجام گیرد . و رعایت میزان محلول پاشی بسته به نوع سمپاش ونوع و مقدار سموم مصرفی ، ضروری است.

  • نویسنده : بهناز مقدس
  • منبع خبر : محمودآباد آنلاین