ضعف زیرساخت های آب در محمودآباد
ضعف زیرساخت های آب در محمودآباد
محمودآباد آنلاین:فرماندار محمودآباد از جذب اعتبار ۲۵ میلیارد تومانی برای رفع مشکل آب شرب این شهرستان خبر داد و گفت: زیرساخت‌های آب شرب در حوزه شهری و شهرستان بسیار ضعیف است.

روح‌الله علیزاده با اشاره به اینکه چاه‌ها در حوزه پایین دست برخلاف بالادست رسوبی می‌شوند، اظهار داشت: تجهیزات چاه به علت قدیمی بودن، رسوبی شدن و عدم نوسازی از جمله پمپ‌ها نمی‌تواند حجم آبی که به طور مثال در حال حاضر ۱۰ لیتر در ثانیه است را بیش از ۷ لیتر خروجی دهد.وی با بیان اینکه رسوب‌گیری و نصب مجدد پمپ‌ها به چند روز زمان نیاز دارد، افزود: برای این وضعیت نیاز به پمپ جدید بوده که متأسفانه در شهرستان جایگزینی نیست و با توجه به فصل تابستان و حضور مسافران و گردشگران با قطعی آب ۱۰۰ درصدی روبه‌رو می‌شویم.

فرماندار محمودآباد تصریح کرد: مخزن آب شهرستان که باید ذخیره حدود ۳۰ هزار لیتری داشته باشد تنها ۱۰ هزار لیتر ذخیره آب دارد که یکی دیگر از معضلات در حوزه قطعی آب است.

علیزاده خاطرنشان کرد: طی ۲ سال اخیر با توجه به شرایط کرونایی و حضور کم‌رنگ مسافر در محمودآباد امور آب و فاضلاب شهری آرامش کاذبی داشته و با کارکرد انفعالی نسبت به نوسازی زیرساخت‌ها آینده‌نگری نکرد و امروز با بهتر شدن وضعیت و حضور گردشگران و مسافران زیاد در شهر ساحلی با قعطی آب مواجه هستیم.

وی ادامه داد: مسکن مهر در سطح شهرستان در هر واحد ۲ تا ۳ خانواده مسافر حضور دارند و مصرف همزمان تابستانه حجم زیادی از آب می‌خواهد که این موضوع باعث ایجاد مشکل برای همشهریان و گردشگران خواهد شد.

فرماندار محمودآباد گفت: حفظ وضع موجود و آماده‌سازی زیرساخت‌ها، مطرح کردن مشکلات به امور آب استان و گرفتن اعتبار برای فراهم کردن وضعیت بهتر از وظایف من بوده که باید پاسخ‌گوی مردم شهر باشم.

علیزاده تلفیق آب و فاضلاب شهری و روستایی را از دیگر مشکلات در این حوزه دانست و افزود: در زمان جدا بودن این دو اداره مشکلات زیاد بود حال که تلفیق شد با پرسنل و نیروی انسانی اندک پاسخ‌گو نیستند به طور مثال در گذشته ما ۱۷ آب نگه‌دار داشتیم (افرادی که کار ترمیم و نظارت را بر عهده داشتند) امروز تنها ۳ نفر مسئول رسیدگی به این امور بوده که قطعاً نمی‌تواند آن‌طور که مناسب است، عمل کنند.

وی بیان کرد: برای رفع اساسی مشکل آب شرب شهرستان نیاز به اعتبار ملی بود که با رایزنی فرزانه نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی طی نشستی با نیکزاد نایب رئیس مجلس، ۱۴ میلیارد تومان اعتبار گرفته و پروژه در امور آب و فاضلاب مازندران در خصوص حفر چاه و ترمیم و به‌سازی مخازن تعریف شد.

فرماندار محمودآباد اظهار داشت: ۱۴ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته با تعریف پروژه به ۲۰ میلیارد رسید که با کمک آب و فاضلاب استان پروژه نقطه کور هزار متری گالشپل تا ترسیلاب با عمق لوله ۲۵۰ متری در منطقه را به عمق لوله ۳۵۰ رساندیم.

علیزاده ادامه داد: نسبت به جا به جایی و انتقال لوله و آب شرب در این نقطه کور قبل از گرفتن اعتبار ۱۴ میلیاردی اقدام شده بود که در حال حاضر نیز این پروژه در حال انجام است و در مجموع طی ۴ ماه اخیر اعتبار ۲۵ میلیاردی برای رفع مشکل شهرستان تخصیص یافت.

وی یادآور شد: این در حالی‌ست که اعتبار تملک و دارایی فرمانداری محمودآباد در سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان بود اما امسال تنها برای رفع مشکل آب شرب شهرستان ۲۵ میلیارد تومان اعتبار گذاشتیم که نیازمند به تقویت مخازن در حوزه شهری دارد.

فرماندار محمودآباد با اشاره به زمین ۵ هزار متری با کاربری ایجاد مخازن آب که در حال حاضر در دست امور آب و فاضلاب مازندران است، گفت: امور آب قصد فروش این زمین را داشته که با حقوقی کردن موضوع درصدد گرفتن زمین و ایجاد مخزن بزرگ‌تر با اعتبار تخصیص یافته برای رفع مشکل آب شرب هستیم.

  • نویسنده : بهناز مقدس
  • منبع خبر : خبرگزاری مهر