دولت مشکلی برای پرداخت اعتبار رفع معضل پسماند استان‌های شمالی ندارد
دولت مشکلی برای پرداخت اعتبار رفع معضل پسماند استان‌های شمالی ندارد
محمودآباد آنلاین : سلیمی رئیس سازمان شهرداریها و دهیاری‌های کشور گفت: مشکلی برای پرداخت اعتبار در جهت رفع معضل زباله شمال کشور نداریم.

مهدی سلیمی در سفر یک‌‌ روزه به مازندران در راستای بررسی وضعیت پسماند استان که چندین نشست با مقامات مازندران و بازدید از طرح‌ها داشت، در نشست با استاندار مازندران با بیان اینکه مشکلی برای پرداخت اعتبار در راستای رفع معضل پسماند استان‌های شمال کشور نداریم، اظهار کرد: امسال نیز پرداختی خوبی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در راستای رفع مشکل زباله استان‌ها انجام شده است که با افزایش چشمگیری در مقایسه با سال قبل همراه بود.

استاندار مازندران نیز با بیان اینکه در دولت سیزدهم در راستای رفع مشکل زباله استان گام‌های خوبی برداشته شده است، یادآورشد: از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز انتظار می‌رود تا با توجه به حرکت خوب مسئولین در استان مازندران در راستای رفع معضل پسماند، کمک بیشتری به این استان کند.

رضا علیخانی معاون عمرانی استاندار مازندران نیز در این نشست با اشاره به اینکه برای رفع معضل زباله، استان به ۸ پهنه تقسیم شد، تصریح کرد: در این ۸ پهنه ۲ زباله‌سوز ساری و نوشهر جانمایی شده است و در ۶ پهنه دیگر نیز کارخانه کمپوست پیش‌بینی گردید که در حال اجرا است.

در ادامه نیز رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به همراه معاون عمرانی استاندار مازندران از کارخانه در حال ساخت زباله‌سوز ساری بازدید کردند و این کارخانه تولید برق از زباله، ساخت ابنیه آن به گزارش پیمانکار، تاکنون با حدود ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه ۹۳ درصد پیشرفت کاری دارد که به‌ ۶۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار جهت اتمام بخش فیزیکی و ساختمانی آن نیاز است، و ۸۷ درصد تجهیزات آن با صرف ۱۸ میلیون دلار وارد و نصب شده است و برای تکمیل تجهیزات به ۲ و نیم میلیون دلار اعتبار نیاز است‌.

سلیمی در ادامه با حضور در محل دفن زباله آمل در جاده هراز با همراهی رضا حاجی‌پور نماینده حوزه انتخابیه آمل در مجلس شورای اسلامی و رضا علیخانی معاون عمرانی استاندار مازندران با بیان اینکه پایان کار محل دفن زباله آمل از تعهدات دولت است، گفت: بر اساس برنامه این محل دفن زباله باید تعطیل و در محل جدید کارخانه زباله‌سوز جانمایی شود.
وی با اشاره به اینکه مسئولین استانی و محلی زمین کارخانه زباله‌سوز را شناسایی و اعلام نمایند، افزود: در صورت معرفی مکان از یک تا هفت، اولویت ما بررسی زمین‌های یک و دو است.

سلیمی با بیان اینکه بر اساس برنامه پس از راه‌اندازی کارخانه زباله‌سوز ایزالیسیون‌ محل فعلی دفن زباله آمل انجام خواهد پذیرفت، خاطرنشان کرد: با توجه به شتاب گرفتن ساخت سد هراز در دولت سیزدهم و ضرورت پایان کار محل دفن زباله آمل، مکان‌یابی و جانمایی زباله سوز هر چه زودتر محقق شود.

نماینده مردم شهرستان آمل در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید، از اینکه حدود یکسال از سفر و قول رئیس جمهوری به مازندران برای مدیریت پسماند زباله در استان می‌گذرد، در این مدت زمین مورد نیاز برای ایجاد کارخانه زباله‌سوز در شهرستان آمل توسط دستگاه‌های مربوطه واگذار نشده، اظهار کرد: انتظار بود که در این مدت حداقل زمین توسط مجموعه زیربط از جمله شهرداری و فرمانداری شهرستان، جانمایی مکان جدید زباله در شهرستان آمل را مشخص و به استانداری و یا وزارت کشور معرفی می‌کردند.

رضا حاجی‌پور افزود: در حوزه پسماند، همه نمایندگان مازندران در مجلس جلسات زیادی را با رئیس جمهوری دولت سیزدهم و حتی دولت گذشته داشتند، حتی مجمع نمایندگان استان‌های شمالی هم در جلسه با رئیسی موضوع پسماند در سه استان گیلان، مازندران و گلستان مطرح شد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : محمد محتاطی
  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم مازندران