تک درنای سیبری به تالاب سرخ رود رسید
تک درنای سیبری به تالاب سرخ رود رسید
محمودآباد آنلاین : امید که تک درنای به جا مانده از گله غربی درناهای سیبری محسوب می‌شود برای چهاردهیمن سال پس از مرگ جفتش « آرزو » برای زمستان‌گذرانی وارد تالاب سرخ رود شده است.

به گزارش ایرنا ، اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اعلام کرد که تنها بازمانده گله غربی درنای سیبری، عصر روز جمعه هفتم آبان در تالاب سرخ رود فرود آمد و دوره زمستان‌گذرانی خود را  آغاز کرده است.

امید که پارسال ۱۴ آبان وارد مازندران شده بود، امسال یک هفته زودتر وارد مازندران شد تا دوره حدود چهار ماهه حضورش در این استان را بگذراند. سفر هر ساله امید به مازندران با توجه به این که آخرین بازمانده از گله غربی درناهای سیبری محسوب می‌شود برای دوستداران محیط زیست و حیات وحش اهمیت زیادی دارد.

زیستگاه اصلی درنای امید ، سیبری است و هر سال با طی کردن مسیری پنج هزار کیلومتری از روسیه، قزاقستان و آذربایجان به تالاب بین‌المللی فریدونکنار در مازندران مهاجرت می‌کند ‌و حدود چهار ماه سرد از سال را با تغذیه در محدوده دامگاه‌های سنتی ازباران، سرخ رود و فریدونکنار می‌گذراند.

اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با کمک جوامع محلی و بومیان منطقه و با توجه به اهمیت این پرنده به عنوان پرنده‌ای در خطر انقراض با انجام اقدامات مختلفی از این پرنده زیبا و با ارزش حفاظت می‌کند.

درنای امید که ۱۴ سال است به صورت تنها و انفرادی مهاجرت می‌کند، هشتم اسفند پارسال و پس از ۱۱۵ روز زمستان‌گذرانی در تالاب فریدونکنار به سیبری بازگشته بود. سال ۱۳۹۸ ماندگاری امید در مازندران ۱۲۹ روز و سال ۱۳۹۷ نیز ۹۷ روز بود.

این پرنده وفادار به اقلیم مازندران از ۱۴ سال پیش تاکنون با وجود از دست دادن جفتش «آرزو» همچنان برای زمستان‌گذرانی به مازندران می‌آید. این درنا سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۴ برای زمستان‌گذرانی به مازندران نیامد که باعث نگرانی دوستداران محیط زیست شده بود.

  • نویسنده : شقایق ناییجیان
  • منبع خبر : ایرنا