آنچه باید در مورد دیابت بدانید
آنچه باید در مورد دیابت بدانید
محمودآباد آنلاین / عضو هیات علمی و فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی بابل با معرفی دیابت و علل و عوامل بروز و تشدید این بیماری گفت: نخستین قدم در درمان دیابت، اصلاح سبک زندگی، رژیم غذایی، ورزش، قطع سیگار و کاهش استرس است.

محمدعلی بیانی، فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم، با اشاره به اینکه به مجموعه بیماری‌هایی که با افزایش قند خون بروز پیدا می کنند دیابت گفته می‌شود، در جمع خبرنگاران گفت: نوشیدن زیاد مایعات و تشنگی بیش‌ از حد، پرخوری، تکرر ادرار، خستگی بیش از حد، مشکلات بینایی، کاهش وزن، عدم بهبود زخم و عفونت عودکننده می‌تواند از علائم و نشانه‌های دیابت باشد.

 

وی بیان کرد: افراد کم‌تحرک، سابقه دیابت در بستگان درجه‌یک، سابقه دیابت بارداری یا تولد نوزادان با وزن بالا ، فشارخون بالا، زنان با تخمدان پلی کیستیک، سابقه بیماری قلبی و عروقی، چربی خون بالا، اختلال تحمل قند، اختلال قند ناشتا جز افراد پرخطر مبتلا به دیابت خواهند بود.

 

دکتر محمد علی بیانی با اشاره به اینکه دیابت نوع اول غالبا قبل از ۳۰ سالگی بروز پیدا می‌کند که از ابتدا نیاز به انسولین دارند، اذعان کرد: دیابت نوع ۲ که به آن دیابت غیروابسته به انسولین می‌گویند، بیشتر در بزرگ‌سالان دیده می‌شود و ابتدا با دارو کنترل می‌شود اما ممکن است به تزریق انسولین نیاز پیدا کنند که در این نوع سابقه خانوادگی نقش مهمی دارد.

 

فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که دیابت حاملگی اولین بار در بارداری تشخیص داده می‌شود، اظهار کرد: علائم و نشانه‌های دیابت بارداری معمولاً پس از زایمان از بین می‌رود، اما این بانوان در آینده مستعد ابتلا به دیابت نوع ۲ خواهند بود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با توجه به اینکه قبل از ایجاد دیابت، بسیاری از افراد مبتلا به‌پیش دیابت می‌شوند، گفت: میزان قند خون این افراد بالاتر از حد طبیعی است ولی نه به ‌اندازه‌ای که در تعریف دیابت بگنجد و برای کنترل آن توصیه به کاهش وزن، ورزش مداوم ۵ روز در هفته و هر روز به مدت ۳۰ دقیقه و تغذیه مناسب، سالم و کنترل استرس است.

 

بیانی، افرادی که دارای قند خون آنها کمتر از ۱۰۰ باشند و یا قند خون ۲ ساعت بعد از مصرف غذای آنان کمتر از ۱۴۰ باشد را در محدوده نرمال معرفی کرد و افزود: افرادی که قند خون ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ باشد و یا قند ۲ ساعت بعد از مصرف بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ باشد و یا قند ۳ ماهه (Hb A۱C )بین ۷/۵ تا ۴/۶ باشد، بیمار پیش دیابت محسوب می‌شوند.

 

وی گفت: به افرادی که قند خون ناشتای مساوی یا بالاتر از ۱۲۶ و یا قند خون بعد از مصرف مساوی یا بالاتر از ۲۰۰ و همراه با علائم پُرنوشی و پُر ادراری و کاهش وزن باشد و یا قند خون ۳ ماهه مساوی یا بالاتر از ۵/۶ باشد، دیابتی گفته می‌شود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با تاکید بر اینکه افراد بالای ۴۵ سالی که هیچ‌گونه ریسک فاکتور خطری ندارند، باید حداقل هر ۳ سال یکبار قند خود را چک نمایند، گفت: افرادی که فاکتورهای خطری مثل چاقی، سابقه فامیلی دیابت، سابقه دیابت بارداری، بیماری پلی کیستیک تخمدان و چربی خون بالا دارند، زودتر اقدام به انجام آزمایش قند خون نمایند.

 

فوق تخصص غدد دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: نخستین قدم در درمان دیابت، اصلاح سبک زندگی، رژیم غذایی، ورزش، قطع سیگار و کاهش استرس است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل یادآور شد: برای پیشگیری از دیابت تغییر در سبک زندگی شامل رژیم غذایی و ورزش حداقل ۳۰ دقیقه در روز و ۵ بار در هفته و افرادی که پیش دیابت هستند و سابقه‌ی خانوادگی قوی دیابت دارند ، باید وزن خود را کاهش دهند و فعالیت ورزشی خود را افزایش دهند.

 

دکتر بیانی افزود: دیابت نوع اول با انسولین به‌صورت تزریقی درمان می‌شود و در دیابت نوع ۲، علاوه بر انسولین، دسته‌های مختلفی از داروهای خوراکی یا تزریقی ضد دیابت نوع ۲ نیز وجود دارد که هر کدام با مکانیسم‌های متفاوتی باعث کاهش قند خون می‌شوند.

  • نویسنده : سهیلا ذاکری پاشاکلایی
  • منبع خبر : ایسنا مازندران