بازگشایی تدریجی همه مدارس از آبان ماه آغاز می‌شود
بازگشایی تدریجی همه مدارس از آبان ماه آغاز می‌شود
محمودآباد آنلاین/مدیرکل آموزش و پرورش مازندران ضمن تأکید بر آغاز بازگشایی تدریجی همه مدارس از ماه آبان، گفت: در حال حاضر کتاب‌های درسی توزیع و آموزش مجازی در شبکه شاد آغاز شد ضمن این‌که مدارس روستایی و عشایری با کلاس زیر 15 نفر با رعایت همه پروتکل‌ها به‌صورت حضوری برگزار شد و دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی مدارس شهری نیز به صورت مدیریت‌شده و یک روز در هفته کلاس حضوری دارند تا به آبان برسیم و برابر بخشنامه بازگشایی تدریجی عمل شود.
علیرضا سعدی پور اضافه کرد: در بخشنامه بازگشایی تدریجی از همه مدیران مدارس خواسته شد به سامانه مراجعه و چک‌لیست بهداشتی را تکمیل کنند و ادارات شهرستان و مناطق نیز این موارد را بررسی و مورد تأیید قرار دهند تا برابر اطلاعات  این سامانه بازگشایی تدریجی آغاز شود.

وی در همین زمینه افزود: علاوه بر چک‌لیست مورد نظر، دو فرم دیگر هم در سامانه وجود دارد که مربوط به خوداظهاری است و مدارس باید بگویند وضعیت آموزش‌شان حضوری است یا غیرحضوری و پس از تأیید این موارد، مجوز آموزش حضوری برای آنان در زمان مقتضی صادر شود.

سعدی پور همچنین تصریح کرد:  تا دیروز ۷۵۶ مدرسه ابتدایی وارد این سامانه شدند و از این تعداد هم ۴۰۳ مدرسه اعلام کردند که خدمات آموزش حضوری یا ترکیبی دارند و ۳۵۳ مدرسه نیز گفتند خدمات غیرحضوری کامل دارند. در متوسطه اول هم ۵۱۰ مدرسه تا این لحظه ثبت ارائه خدمات آموزشی در سامانه داشتند و ۱۷۱ مدرسه اعلام کردند که حضوری کامل یا ترکیبی هستند و ۳۳۹ مدرسه نیز آموزش غیرحضوری دارند.

وی به متوسطه دوم نظری پرداخته و گفت: ۱۹۱ مدرسه در این مقطع به سامانه مراجعه داشتند و ۷۲ مدرسه اعلام کردند آموزش حضوری کامل یا ترکیبی دارند و بقیه آموزش غیرحضوری دارند و در مدارس فنی و حرفه‌ای و کاردانش نیز ۱۴۶ مدرسه ثبت سامانه شدند که ۹۲ مدرسه اعلام کردند که حضوری کامل یا ترکیبی دارند و ۵۴ مدرسه هم آموزش غیرحضوری دارند ضمن این‌که کلاس‌های کارگاهی این مدارس هم از اول مهر به‌صورت حضوری با زیر ۱۵ دانش‌آموز و با رعایت پروتکل‌ها برگزار شد. 

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران ادامه داد: در مجموع تا این لحظه ۱۶۰۳  مدرسه ثبت سامانه شدند و برنامه این است که این ثبت تکمیل شود و در آبان طرح آموزش تدریجی را آغاز کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: از اول مهر کلاس‌های مدارس روستایی و عشایری که زیر ۱۵ نفر بودند، آموزش حضوری را کلید زدند اما از نیمه مهر، مدارس زیر ۳۰ نفر نیز آموزش حضوری را سه روز در هفته خواهند داشت و همین فرایند ادامه خواهد داشت به این شکل که مدارس ۳۰۰ نفر و بالای ۳۰۰ نفر نیز از آبان و نیمه آبان به سمت آموزش حضوری خواهند رفت.

سعدی پور در خصوص ساعات درسی نیز گفت: درآموزش حضوری برای اول تا سوم ابتدایی، کلاس‌ها ۴۵ دقیقه‌ای و پایه‌های بالاتر ۶۰ دقیقه خواهد بود البته اگر شورای مدرسه نظر و دیدگاه دیگری داشت می‌تواند تصمیم مستقل بگیرد.

  • نویسنده : سارا اسماعیلی
  • منبع خبر : روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران