پرکشیدن مهمانان مهاجر از تالاب‌ سرخ رود
پرکشیدن مهمانان مهاجر از تالاب‌ سرخ رود
محمودآباد آنلاین : مسؤول حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه قوهای مهاجر از تالاب سرخرود مازندران در مسیر برگشت به پرواز درآمدند، گفت: در حال حاضر ۴۰ یا ۵۰ دسته مهاجرت برگشت را آغاز کردند که طی روزهای آینده مهاجرت‌ها ادامه می‌یابد.

کوروس ربیعی مسوول حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران امروز درباره به پرواز درآمدن قوهای مهاجر از تالاب سرخرود مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در مازندران، اظهار کرد: انتظار داریم اوایل و اواسط بهمن و تکرار هوای ملایم شاهد به پرواز درآمدن قوهای مهاجر از تالاب سرخرود باشیم.

وی افزود: بعد از تداوم روزهای ملایم و آفتابی نخستین دسته قوهای مهاجر مهاجرت خود به عرض‌های بالاتر جغرافیایی را آغاز کردند.

مسؤول حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران بیان کرد: معمولا قوها نسبت به سایر گونه‌های پرندگان مهاجر البته بسته به شرایط هوایی و تغییرات دمایی به مبدا خود برمی‌گردند.

ربیعی اضافه کرد: در حال حاضر ۴۰ یا ۵۰ دسته مهاجرت برگشت را آغاز کردند که طی روزهای آینده مهاجرت‌ها ادامه می‌یابد.

وی با اشاره به نقش عوامل آب و هوایی در برگشت قوها از مهاجرت، تصریح کرد: قوها جز گونه‌هایی هستند که به عوامل محیطی و آب و هوایی حساسیت و واکنش نشان می‌دهند و در زمان ورود و خروج باتوجه به تغییرات آب و هوایی زیستگاه خود را جابه‌جا کرده و به زیستگاه مبدا خود برمی‌گردند.

مسؤول حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با اعلام اینکه قوهای مهاجر امسال از گونه قوهای فریادکش حوزه خزر هستند، اظهار کرد: این پرندگان جمعیت اصلی قوهای حوزه خزر را تشکیل می‌دهند که در زمستان‌گذرانی اگر آب و هوا ملایم باشد سریع‌تر به مبدا خود برمی‌گردند.

  • نویسنده : محمد محتاطی
  • منبع خبر : خبرگزاری فارس مازندران