نشر خطبه‌های نماز جمعه به صورت مکتوب
نشر خطبه‌های نماز جمعه به صورت مکتوب
محمودآباد آنلاین / امام جمعه محمودآباد گفت: در پی شیوع گسترده ویروس منحوس کرونا و قرارگیری شهرستان محمودآباد در وضعیت قرمز کرونا و در نتیجه آن تعطیلی نماز جمعه جهت پیشگیری از این ویروس، زین پس خطبه های نماز جمعه به صورت مکتوب منتشر خواهد شد.

متن خطبه مکتوب نماز جمعه این هفته محمودآباد مورخ ۱۳۹۹/۹/۲۱ به شرح ذیل می‌باشد:

 

بسمه تعالی

 

ص ۱

 

وَقَضَىٰ رَبُّکَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا ۚ إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ کِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا کَرِیمًا

 

اهمیت احترام به والدین در روایت و داستان‌

 

روایت است که مردى خدمت حضرت رسول(ص) آمد و عرض کرد: من نذر کرده ام که درب بهشت و صورت حور العین (زنان بهشتى ) را ببوسم!

 

حضرت فرمود: برو پاى مادر (به منزله صورت حور العین) و پیشانى پدرت را (بمنزله در بهشت) ببوس.

 

عرض کرد: اگر پدر و مادرم زنده نباشند، تکلیف چیست؟!

 

فرمود: قبر آنها را ببوس.

 

عرض کرد: اگر از محل قبرشان اطلاع نداشته باشم و قبرشان معلوم نباشد، چه کنم؟!

 

(شاید در حادثه‌اى از بین رفته‌اند که در شهر دفن نشده‌اند و یا در اثر مرور زمان مکان آن مخفى شده است)

 

حضرت فرمود: دو خط روى زمین به صورت دو قبر بکش به نیت قبر پدر و مادر، و سپس آنجا را ببوس تا به سوگندت عمل کرده باشی(۱).

 

لبخند رضایت سیدالشهداء(ع)

 

شهید بزرگوار دستغیب مى‌نویسد:

 

یکى از افراد مورد اعتماد از اهل علم در نجف اشرف از عالم زاهد شیخ حسن مشکور نقل نمود:

 

در خواب دیدم که در حرم مطهر حضرت سیدالشهداء(ع) هستم، جوان عربى وارد حرم شد، با لبخند به حضرت سلام کرد، حضرت نیز با لبخند پاسخ دادند!

 

از خواب بیدار شدم، فردا شب که شب جمعه بود به حرم مطهر مشرف شدم گوشه‌اى ایستاده بودم که ناگاه همان جوان عرب را که در خواب دیده بودم مشاهده کردم! وارد حرم شد و چون مقابل ضریح رسید با لبخند به آن حضرت سلام کرد، ولى من حضرت سیدالشهداء(ع)را ندیدم، آن جوان را زیر نظر داشتم تا وقتى از حرم بیرون آمد دنبالش رفتم و خواب خود را نقل کردم و پرسیدم چه کرده‌اى که امام(ع)با لبخند به تو جواب مى‌دهند؟

 

گفت: من پدر و مادر پیرى دارم و در چند فرسخى کربلا ساکن هستیم، شب‌هاى جمعه که براى زیارت مى‌آئیم، یک هفته پدرم را سوار بر الاغ کرده مى‌آورم و هفته دیگر مادرم را.

 

در یک شب جمعه که نوبت پدرم بود وقتى او را سوار کردم، مادرم گریه کرد و گفت: باید مرا هم ببرى، شاید تا هفته دیگر من زنده نباشم.

 

گفتم: هوا سرد است، باران مى‌بارد، مشکل است، اما مادرم قبول نکرد به ناچار پدرم را سوار کردم و مادر را به دوش کشیدم و با زحمت بسیار به حرم مطهر آمدیم، وقتى با آن حال همراه پدر و مادر وارد حرم شدم، حضرت سیدالشهداء(ع)را دیدم و سلام کردم، آن بزرگوار به رویم لبخند زدند و جواب مرا دادند، از آن زمان تا به حال هر شب جمعه که مشرف مى‌شوم: حضرت را مى‌بینم و با تبسم به من جواب مى‌دهند(۲).

 

منابع:

 

0. کشف الارتیاب فی أتباع محمدبن‌عبدالوهاب، سیدمحسن‌امین، ص۴۴۰؛ کفایه شعبی وفتوی الغرائب ومطالب المؤمنین، ص٢١۴؛ خزانه الروایه، ص٧٢٢؛ قره العین ص۳۸.

 

0. داستان‌های شگفت، آیت‌الله دستغیب، ص۱۷۷

 

ص ۲

 

مسائل داخلی :

 

شرائط جدید جامعه در حوزه وبای مدرن قرن وضعیت ناخوشی را بر استان و شهرستانمان تحمیل کرده است در این اوضاع احوال که کادر بهداشت و درمان با جان و تمام قوا در خدمت مردم عزیزمان هستند بر همه ما فرض و واجب است که نسبت به اجرای شیوه نامه های ابلاغی در عرصه بهداشت فردی و اجتماعی اقدام و باید مصوبات ابلاغی در تعطیلی واحدهای صنفی غیر ضرور و کم کردن ترددها و ممنوعیت ورود غیر بومی ها و خروج همشهریان از شهر و لغو مهمانی ها ی خانوادگی و هرگونه اجتماع مسئله ساز بصورت ویژه اجراء تا بتوانیم از این شرائط ویژه با سلامت و حداقل مصیبت و بیماری عبور کنیم.

 

روز دانشجو :

 

آذر ماه هر سال در تقویم مسائل کشور یادآور نقش و جایگاه یکی از اقشار موثر و تعیین کننده یعنی جامعه بزرگ دانشجویی است اداره امور انقلاب در کلیه صحنه های دفاعی – سیاسی – جهادی – و علمی تکیه بر سنل جوان و اختصاصا دانشجویان داشته و در استمرار نیز این نقش جهادی و علمی به تاسی از مفاخر شهید جامعه علمی دانشجویی و شهید اخیر عرصه هسته ای و دفاعی استاد شهید دکتر محسن فخری زاده باید با صلابت و قدرت ادامه پیدا کند.

 

منطقه ای و بین اللمللی :

 

نفوذ پهباد حزب ا… لبنان در زمانی انجام شده که همه ارتش صهیونیستی در آماده باش کامل پدافندی و ضد پهبادی بوده و پهباد مقاومت توانسته از یگانها تصویربرداری و حتی از لشکر مستقر در مرز لبنان نیز فیلمبرداری کرده است این اقدام یک شکنندگی در ارتش صهیونیستی ایجاد و موازنه قدرت را در منطقه بهم زده است جریان مقاومت با این نوع اقدام توازن وحشت ایجاد کرده و نشان داده که ضمن آمادگی کامل آن را به روز هم می کند .

 

در جامعه عاریتی و اجاره ای مستقر در فلسطین اشغالی با ناامنی و نارضایتی و تبعیض در درون مواجه بوده و جامعه ای که با نظامی گری شکل گرفته در آستانه فشار سختی از نظر اقتصادی و محیط پیرامونی قرار گرفته و باید در انتظار سرنوشت سخت تری برای رژیم پوشالی صهیونیست باشیم

 

بیانیه ترونیکایی اروپایی :

 

کشورهای اروپایی عضو برجام بعد از ۷ سال بدعهدی و امروز و فردا کردنها در اقدامی تعجب بر انگیز نسبت به مصوبه مجلس شورای اسلامی در دفاع از حقوق ملت ایران حساسیت نشان داده و کشورمان را به اجرای مفاد برجام و برگشت به حداقل های مصوب در برجام متذکر شده اند واقعا زیاد خواهی ها هم حدی دارد آلمان – فرانسه و انگلیس باید بدانند که دوران حرکت یک طرفه تمام شده و کشورمان حاضر به تداوم خسارتی بزرگ در ۷ سال به ما تحمیل شده نبوده و تا تحقق همه تعهدات کشورهای ۱+۴ خصوصا لغو کامل تحریم ها به پیمانی ذلت بار متعهد نبوده و مرزهای فعالیت طلح آمیز هسته ای را با تمام توان و قدرت پیموده و اجازه زیادخواهی ها بیشرمانه به دشمنان پیشرفت و قدرت ملی این کشور نداده و نخواهد داد.

 

در خاتمه، یاد و خاطره شهید محراب ایت الله دستغیب را همزمان با سالگرد ارتحال این عالم ربانی گرامی داشته و درگذشت عالم پارسا حضرت آیت اله محمدی یزدی را تسلیت عرض می‌نماییم.

  • نویسنده : امیرعباس رضاپور
  • منبع خبر : محمودآباد آنلاین