مقایسه سطحی زیرساخت‌های بهداشتی استان‌ها درست نیست
مقایسه سطحی زیرساخت‌های بهداشتی استان‌ها درست نیست
محمودآباد آنلاین / معاون درمان وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با اظهار این که توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی مازندران مربوط به دهه ها قبل است ، گفت : توسعه یافتگی زیرساخت بهداشتی مازندران ناشی از تصاحب سهم دیگر استان‌ها نبوده است.

دکتر قاسم جان‌بابایی افزود : زیرساخت های بهداشت و درمان مازندران متناسب با نیازهای استان و منطقه گسترش یافته است و نقش خیرین در آن بسیار برجسته بوده است.

وی که در باره مقایسه زیرساخت های بهداشت و درمان مازندران با سیستان و بلوچستان توسط یکی از نمایندگان آن استان پاسخ می داد ، گفت : موضوعی که در این زمینه در درجه نخست باید مورد توجه قرار گیرد سابقه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل است که به دهه ۶۰ بر می گردد در نتیجه زیرساخت ها هم از همان زمان توسعه یافت و مربوط به دوران شیوع کرونا نیست.

دکتر جان بابایی که مدتی ریاست دانشگاه علوم پزشکی مازندران را بر عهده داشت و اصالتا مازندرانی است و به همین دلیل هم نسبت به مسایل بهداشتی و درمانی این استان اشراف دارد ، توضیح داد : افتتاح دانشگاه علوم پزشکی بابل و دانشگاه علوم پزشکی مازندران مربوط به دهه ۶۰ است و از قدیمی ترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور محسوب می شوند ، در نتیجه توسعه تجهیزاتی و خدماتی این دانشگاه ها از همان دهه اتفاق افتاد و مقایسه آن با هیچ یک از استان های کشور صحیح نیست.
وی افزود : فعالیت دانشگاه علوم پزشکی بابل در سال ۱۳۶۳ و علوم پزشکی مازندران هم سال ۶۶ شروع شد و فرآیند توسعه ای خود را هم از همان دوران آغاز کردند.این دو دانشگاه چه از لحاظ نیروی انسانی و متخصص بومی و چه از جنبه کادر اداری همسان با ظرفیت های استان از جمله دانشگاه های برخوردار کشور بودند که فارغ از وابستگی به پایتخت و مرکز توسعه یافتند.
دکتر جان بابایی گفت : بخش قابل توجه و تقریبا تمامی امکانات درمانی و بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی بابل و مازندران از همان سال های اولیه تامین و تجهیز شد و مربوط به دوران کرونا نبوده و نیست.

نقش پررنگ خیرین

وی با بیان اینکه توسعه دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز خدماتی و بهداشتی مازندران به معنای این نیست که از حق استان دیگری را تصاحب کرده باشد ، افزود : برای گرفتن این امکانات تلاش های بسیاری شده و بخش قابل توجهی از آن نیز مربوط به همراهی خیرین استان است که همواره نگاه ویژه ای به مسائل درمانی و بهداشتی داشته اند.

معاون وزیر بهداشت به عنوان نمونه به افتتاح بخش دیالیز بیمارستان شهدای محمود آباد که با حضور خودش عصر روز چهارشنبه صورت  گرفت ، اشاره کرد و گفت : هزینه ۴۵ میلیارد ریالی ساخت ساختمان این بخش را خیرین تامین کرده اند و تجهیزات آن را وزارت بهداشت داده است.

وی با اعلام این که حضور خیران سلامت مازندران در همه زمان ها در بخش بهداشت و درمان پررنگ بود و در دوران کرونا پررنگ تر شد ، افزود : نباید کمک خیرین و مدیریت درست مسئولان مازندران در توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی به عنوان یک ایراد تلقی و به آن خرده گرفته شود و دستمایه قیاس قرار گیرد.
دکتر جان بایایی با تاکید بر این که توزیع منابع برای حوزه بهداشت و درمان بر اساس شاخص ها انجام می شود ، توضیح داد : اینگونه نیست که بنا به سلیقه به استانی کمتر و به استانی دیگر منابع بیشتری تعلق گیرد.

تامین مالی با فروش خدمات پزشکی 

معاون وزیر بهداشت یکی دیگر از منابع توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی مازندران را فروش خدمات دانشگاه های علوم پزشکی استان برشمرد و گفت : حدود ۹۰ درصد از منابع مالی دانشگاه های علوم پزشکی بابل و مازندران از محل فروش خدمات تامین می شود و بیمه های بخشی از این منابع را تامین می کنند و به عبارتی بخش اعظم توسعه استان در بخش بهداشت و درمان مربوط به ارائه خدمات به بیماران است.
وی با اظهار این که بیمه ها بر اساس اسناد مراکز درمانی و بهداشتی تامین اعتبار می کنند و با توجه به قوانین بیمه ای نمی توان بدون ارائه اسناد درآمد و منابعی را از بیمه ها طلب و جذب کرد ، توضیح داد : اسناد بیمه ای نیز بر مبنای نوع و تعداد خدمات به بیماران در مراکز درمانی و بهداشتی از جمله ویزیت تا بستری بیماران و انجام عملیات درمانی خواهد بود که از این لحاظ هم نباید با استان های دیگر مورد قیاس قرار گیرد.
دکتر جان بابایی با تاکید بر اینکه توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان بر اساس ردیف بودجه ای انجام می شود ، گفت : دانشگاه های علوم پزشکی در ساخت و تامین زیرساخت دخالتی ندارند مگر اینکه بخش خصوصی خود اقدام به ساخت بیمارستان یا مراکز درمانی کند.

وی افزود : تامین زیرساخت نیز بر اساس آمایش سرزمینی خواهد بود و میزان ارائه خدمات و همچنین نیازهای درمانی در استان اولویت های این آمایش هستند که با توجه به میزبانی مازندران از بیماران چندین استان همسایه و خیل عظیم گردشگر و مسافر ، توسعه زیرساخت های بهداشتی در این استان امری طبیعی است.

مازندران ۲۲ شهرستان با حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفرجمعیت دارد. شهرستان ۵۰۰ هزار نفربابل زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل و ۲۱ شهرستان دیگر هم زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران است. این استان همچنین سالانه میزبان بیش از ۳۰ میلیون مسافر و گردشگر از اقصی نقاط کشور و جهان است.

  • نویسنده : شقایق نائیجیان
  • منبع خبر : ایرنا