۱۹ تا ۲۵ خرداد آخرین مهلت استعفا برای شرکت در انتخابات مجلس دوازدهم
۱۹ تا ۲۵ خرداد آخرین مهلت استعفا برای شرکت در انتخابات مجلس دوازدهم
مهلت استعفا از مسئولیت‌های اجرایی برای داوطلبان دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از امروز - ۱۹ خرداد - آغاز می‌شود و تا ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ ادامه دارد.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی یازدهم اسفند ماه امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود و داوطلبان مشمول ماده ۲۹ قانون انتخابات باید ۶ ماه پیش از آغاز ثبت نام از داوطلبان باید سمت خود استعفا کنند.

با آغاز استعفاها، روزشمار انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز آغاز می‌شود، هرچند فعالیت ستاد انتخابات از ماه‌ها قبل آغاز شده تا اقدامات اجرایی انتخابات را برنامه ریزی کند.

بر اساس ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، پست‌ها و مشاغلی که در قانون ذکر شده و پست‌های هم تراز با آن‌ها از داوطلبی نمایندگی مجلس محرومند مگر اینکه حداقل شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفاء نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.

لیست مشاغل و پست‌هایی که می‌بایست برای داوطلبی نمایندگی مجلس استعفا کننده را اینجا بخوانید.

بر اساس اطلاعیه ستاد انتخابات کشور، قبول استعفا بعد از مدت تعیین شده، برای ثبت نام و اعلام داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد پذیرش مراکز ثبت نام نیست.

چه کسانی مشمول استعفا برای داوطلبی مجلس هستند؟

بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، علاوه بر مشاغل ذکر شده در ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس، افراد شاغل در مشاغل همتراز نیز باید در مدت تعیین شده استعفا دهند تا بتوانند آذرماه برای نمایندگی مجلس داوطلب شوند.

چنانچه داوطلبی همچنان نسبت به همترازی پست خود همچنان دارای ابهام است، به دلیل آنکه حقوقی از کسی تضییع نشود و امکان ثبت نام برای تمامی دواطلبان فراهم باشد، ضرورت دارد یادشدگان فوق به قید فوریت، با حضور در فرمانداری ها، ستاد‌های انتخابات مستقر در استانداری‌ها یا ستاد انتخابات کشور، مراتب را اعلام تا در اسرع وقت از سازمان امور اداری و استخدامی استعلام لازم بعمل آمده و نتیجه در اختیار فرد، افراد یا افکار عمومی قرار گیرد.

مشاغلی که با رعایت قانون و مقررات با مقامات ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری همتراز شده اند، مشمول حکم بند (الف) ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌باشند.

فهرست مشاغل مشمول استعفا را اینجا بخوانید:

بر این اساس عناوین پست‌ها و سمت‌های مشمول بند (الف)‌ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی شامل ۱۷۸ مورد، عناوین پست‌ها و سمت‌های مشمول بند (ب) ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی شامل ۱۴۱ عنوان و عناوین پست‌ها و سمت‌های غیر مشمول ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی شامل ۵۵ عنوان است.

  • نویسنده : محمد محتاطی
  • منبع خبر : محمودآباد آنلاین