گرما در مازندران رکورد شکست
گرما در مازندران رکورد شکست
گرمای شدید ۴۸ ساعت گذشته در بعضی مناطق مازندران رکورد شکنی کرد تا داغ دل مازندرانی‌ها در شرایط قرمز کرونایی و قطعی گاه‌وبیگاه برق تازه‌تر شود.

به گزارش ایرنا ، مازندران امروز دوشنبه ، چهارمین روز ماه تیر را گرم تر از سایر روزهای سال ۱۴۰۰ پشت سر گذاشت و برای نخستین بار در سال جدید دمای هوا در بعضی مناطق مازندران از مرز ۴۰ درجه بالای صفر فراتر رفت.

جدول روزانه منتشر شده از سوی هواشناسی مازندران نشان می دهد امروز مناطق کوهستانی مازندران گوی سبقت را در تجربه هوای گرم از مناطق جلگه ای ربوده اند و در این میان منطقه کوهستانی کیاسر در شهرستان ساری با ثبت دمای ۴۱ درجه بالای صفر در صدر نشست. پل سفید در سوادکوه با تجربه گرمای ۴۹ درجه در مقام دوم ایستاد و جایگاه سوم هم با دمای۳۸ درجه بالای صفر به شهرستان گلوگاه در شرق استان رسید.

دمای هوا درمناطق کوهستانی و ییلاقی مانند کجور نوشهر به ۳۷.۵ ، سیاه بیشه در شهرستان چالوس ۳۶.۲ و آلاشت در سوادکوه ۳۶ درجه سانتی گراد بالای صفر رسید.

در همین حال ، هواشناسی مازندران هم اعلام کرد که طی ۲ روز گذشته یعنی یکشنبه و دوشنبه ۱۳ و ۱۴ تیر ماه جاری رکورد جدیدی از دمای بیشینه در دو شهر مازندران به ثبت رسید.

بر اساس این گزارش ، امروز بیشینه دمای هوای کیاسر رکورد ۲.۸ درجه ای شکست تا به ۴۱ درجه سانتی گراد بالای صفر برسد. پیش از این بالاترین دما مربوط به ماه تیر در این منطقه مربوط به ۲۹ تیر ماه سال ۹۷ با ۳۸.۲ درجه بود.

بیشینه دمای هوای ثبت شده در طول دوره آماری ماه تیر در آلاشت هم با ۳۴.۴ درجه سانتی گراد بالای صفر مربوط به ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۵ بود که امروز با رکوردشکنی ۱.۶ درجه ای به ۳۶ درجه رسید.

در منطقه کوهستانی سیاه بیشه شهرستان چالوس هم رکورد شکنی ۰.۸ درجه ای امروز به ثبت رسید چون بیشینه دمای هوای دوره آماری ماه تیر در این منطقه مربوط به ۲۲ تیر ماه سال ۹۷ با ۳۵.۴ درجه سانتی گراد بالای صفر بود که امروز به ۳۶.۲ درجه رسید .

طبق گزارش هواشناسی مازندران ، دیروز هم رکورد گرمای ماه تیر در منطقه امیرآباد بهشهر شکسته شده بود. در حالی که بالاترین دمای ثبت شده دوره آماری تیر ماه در این منطقه مربوط به ۱۱ تیر ماه سال ۹۷ با ۳۶.۲ درجه بود ، دیروز میزان گرما با رکوردشکنی ۲.۲ درجه ای به ۳۸.۴ درجه سانتی گراد بالای صفر رسید.

رکورد شکنی گرما بویژه در مناطق کوهستانی مازندران در حالی رخ می دهد که پیش از این کارشناسان حوزه هواشناسی نسبت به افزایش دمای هوا در ارتفاعات استان که سبب تسریع در ذوب شدن زودهنگام ذخایر برفی به عنوان پشتوانه‌ منابع آبی در ماه‌های گرم سال می شود ، هشدار داده بودند.

  • نویسنده : ملیکاکیاخسرو
  • منبع خبر : محمودآباد آنلاین