توسعه نانو ربات‌هایی برای درمان ریشه دندان
توسعه نانو ربات‌هایی برای درمان ریشه دندان
محمودآباد آنلاین : پژوهشگران در تازه‌ترین دستاورد خود توانستند از نانوربات‌ها برای درمان کانال ریشه دندان استفاده کنند.

به گزارش محمودآباد آنلاین؛ دندان پس از درمان ریشه تا حدودی ضعیف‌تر از پیش می شود و علاوه بر شکستگی احتمالی تاج، عفونت باکتریایی نیز ممکن است دخ دهد که به پوسیدگی دندان و بروز شکست در پر شدن کانال ریشه منجر می‌شود.

 

اما تلاش‌های گروهی از پژوهشگران طمؤسسه علوم هند» (IISc)، می توان این آسیب های پس از درمان را با ربات‌هایی در اندازه نانو که با نیروی مغناطیسی کنترل‌ می‌شوند، تقلیل داد.

 

میکروربات‌ها و نانوربات‌ها، فناوری در حال پیشرفت محسوب می شوند که در کنار کاربردهای گوناگون در حوزه های مختلف، در زمینه مراقبت‌های بهداشتی نیز مورد بررسی قرار می گیرند.

 

«امباریش گوش» (Ambarish Ghosh) و گروه تحت هدایت وی، موفق به توسعه نانوربات‌هایی شدندد که به بسیار کوچک هستند تامی توانند در لوله‌های عاج دندان قرار گیرند و با رسیدن به باکتری ها، آنها را از بین ببرند.

 

این نانوربات‌ها را می‌توان در طول درمان ریشه به کار برد و آنها را به صورت خارجی کنترل کرد. همچنین، نانوربات‌ها می‌توانند هنگام ضدعفونی کردن دندان آسیب‌دیده، امکان کنترل دقیق را برای دندانپزشک فراهم کنند.

 

«شانموخ پدی» (Shanmukh Peddi)، از پژوهشگران این گروه می گوید: این روش بسیار بهتر از روش‌های ضدعفونی کنونی است که برای افزایش عمق نفوذ داروها اجرا می‌شوند. از آنجا که انرژی به سرعت تجزیه می‌شود، این روش‌ها در نفوذ دارو به سطوح عمیق‌تر بافت، ناکارآمد هستند. بنابراین، روش‌های کنونی نمی‌توانند سکونتگاه‌های باکتریایی عمیق را که برای مدت طولانی باقی می‌مانند و عوارض پس از درمان را به همراه دارند، درمان کنند.

 

در این پژوهش، از دندان‌های تازه کشیده‌ شده استفاده شد که آن را به جای کارآزمایی بالینی، به یک بررسی آزمایشگاهی تبدیل کردند.

 

افزون بر این، نانوربات‌ها پس از استفاده، قابل بازیابی هستند و می‌توان آنها را به سادگی کنترل کرد تا از لوله‌های عاج دندان خارج شوند که ویژگی بی‌سابقه‌ای محسوب می شود.

 

با از بین رفتن همه باکتری‌های موجود در لوله‌های عاج، دندانپزشکان می‌توانند با آگاهی از این که خطر شکست در کانال ریشه پس از درمان به حداقل می‌رسد، ایمنی را حفظ کنند.

 

پژوهشگران ابراز امیدواری کردند که این بررسی، آغاز یک روش عمومی برای نانوجراحی باشد؛ نه فقط در زمینه دندان. وی افزود: ما نشان می‌دهیم که نانوربات‌ها را می‌توان در اندام‌های انسان به کار برد و با باکتری‌های کشنده مبارزه کرد.

  • نویسنده : سارا اسماعیلی
  • منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیما