به صدا در آمدن زنگ خطر مگس میوه در باغ‌های مازندران
به صدا در آمدن زنگ خطر مگس میوه در باغ‌های مازندران
محمودآباد آنلاین: مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران بر تسریع در برداشت تمامی میوه‌های رسیده برای قطع زنجیره میزبانی مگس میوه مدیترانه‌ای تاکید کرد.

به گزارش محمودآباد آنلاین و به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای مرکز مازندران، عبدالرحمن زاغی با اشاره به شرایط اقلیمی (دما و رطوبت) مناسب برای افزایش زادآوری و وجود میزبان‌های حساس رسیده نظیر انجیر، گلابی، سیب و میوه‌های در حال رسیدن به ویژه نارنگی پیش رس، گفت: ازدیاد نسل و طغیان آفت مگس میوه مدیترانه‌ای و در نهایت خسارت روی مرکبات دور از انتظار نیست.

او با اشاره به بازدید‌های میدانی کارشناسان حفظ نباتات و گزارش‌های دریافتی از ایستگاه‌های پیش آگاهی مبنی بر افزایش شکار مگس میوه در تله‌های جلب کننده در روز‌های اخیر، برای مدیریت و پیشگیری افزایش جمعیت مگس میوه مدیترانه‌ای در باغات مرکبات و جلوگیری از خسارت احتمالی روی مرکبات، به ویژه نارنگی پیش رس، راهکار‌هایی را به باغداران توصیه و به حضور فعال و گسترده کارشناسان در باغات برای رصد، پایش و بررسی تغییرات جمعیت مگس میوه و اطلاع رسانی راهکار‌های مدیریتی و راهنمایی باغداران برای مبارزه با آفت یاد شده، تاکید کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه تسریع در برداشت تمامی میوه‌های رسیده نظیر انجیر، گلابی و سیب در قطع زنجیره میزبانی و کاهش جمعیت بسیار موثر خواهد بود، افزود: نصب تله‌های جلب کننده حاوی مایع سراتراپ، سراتینکس یا سراتل حداقل به تعداد ۵۰ تا ۷۰ عدد در هر هکتار باغ مرکبات با الویت نصب روی نارنگی پیش رس برای شکار انبوه به باغداران توصیه می‌شود.

زاغی تصریح کرد: در صورت وجود تک درختان میزبان حساس نظیر انجیر، گلابی، سیب و خرمالو در حاشیه باغات مرکبات، ۲ تا ۳ تله روی هر درخت نصب شود.

این مسئول انجام طعمه پاشی با استفاده از پروتئین هیدرولیزات به میزان ۳ تا ۵ لیتر به اضافه حشره کش مالاتیون به میزان ۲۰۰ سی سی در ۱۰۰ لیتر آب با استفاده از سمپاش ۲۰ لیتری پشتی بصورت یک ردیف در میان بر اساس دستور العمل در صورت مشاهده شکار روزانه ۲ تا ۳ عدد حشره کامل آفت در تله‌های نصب شده در باغ را مورد تاکید قرار داد.

زاغی تصریح کرد: در صورت مشاهده روزانه بیش از ۳ عدد مگس در هر تله جلب کننده نصب شده در باغ، انجام کاور اسپری (سمپاشی) با سموم توصیه شده نظیر مالاتیون یا دیپترکس (تری کلروفن) با نسبت توصیه شده، الزامی است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت باغ مانند حذف و از بین بردن علف‌های هرز داخل و حاشیه باغات، جمع آوری و دفن هرگونه میوه ریخته شده پای درختان در عمق ۵۰ سانتیمتری خاک در کاهش آلودگی بسیار موثر است.

او در پایان به باغداران و بهره برداران توصیه کرد برای کسب اطلاعات و راهنمائی‌های بیشتر به کارشناسان حفظ نباتات مستقر در مراکز جهاد کشاورزی، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و کلینیک‌های گیاهپزشکی منطقه مراجعه کنند.

  • نویسنده : سارا اسماعیلی
  • منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیمای مرکز مازندران