برگزاری کارگاه آموزش مهارتی مدیریت احداث و تولید گلخانه در محمودآباد
برگزاری کارگاه آموزش مهارتی مدیریت احداث و تولید گلخانه در محمودآباد
محمودآباد آنلاین : هادی زاده مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد گفت: فقدان مدیریت صحیح در احداث گلخانه و عدم انتخاب مکان و نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره‌وری مناسب از سرمایه و امکانات بهره برداران می شود.

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد، محمد هادی‌زاده با اشاره به برگزاری یک دوره کارگاه آموزشی مهارتی مدیریت احداث و تولید محصولات گلخانه ای با حضور بهره برداران و علاقمندان کشت و کار گلخانه ای در محمودآباد ، گفت: گلخانه به عنوان محیط کنترل شده مطرح است و با توجه به نیاز روزافزون بازار، چه از نظر تولید گل و گیاهان زینتی و چه از نظر سبزیجات و صیفی جات خارج از فصل و نیز تولید گیاهان دارویی، این روش تولید امروزه به یکی از سودآورترین بخش‌های کشاورزی تبدیل شده‌است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد افزود: فقدان مدیریت صحیح در احداث گلخانه، انتخاب مکان، نوع گلخانه و پوشش آن باعث عدم بهره‌وری مناسب از سرمایه و امکانات خواهد شد.

به گفته هادی‌زاده از مهم‌ترین دلایل اقتصادی برای کشت گلخانه ای می‌توان به افزایش تعداد برداشت‌ها در سال، افزایش برداشت محصول نسبت به سطح زیر کشت، تعیین زمان بهره برداری محصول و کاهش تعداد کارگران نام برد.

وی اظهار کرد: هر یک از گیاهان برای داشتن رشد مطلوب نیاز به شرایط خاصی از نظر شدت نور، دمای روزانه، دمای شبانه، میزان رطوبت هوا و خاک دارند و برای تولید و پرورش تجاری گیاهان مرغوب در تمام طول سال باید شرایط محیطی مطلوب به همراه کنترل عوامل خسارت زا نظیر باد، طوفان‌های ویرانگر، سرما و یخبندان از طریق ساختمانی به نام گلخانه ایجاد شود.

هادی‌زاده یادآور شد: در کارگاه آموزشی مطالبی پیرامون محل احداث گلخانه، جهت گلخانه، جریان هوا در گلخانه، کنترل شرایط محیطی گلخانه، دمای گلخانه‌، نیاز نوری گیاهان، آبیاری گلخانه‌ها، زهکشی گلخانه، انواع پوشش های گلخانه‌ای، لوازم مورد نیاز در گلخانه‌ها از جمله سیستم گرمایشی، سرمایشی و ژنراتور ارائه شد.

  • نویسنده : محمد محتاطی
  • منبع خبر : به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد